کلاس های نجوم دوره پاییز

سلام دوستان این پاییز هم با کلاس های نجوم در کانون نجوم دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خدمتتون هستم. این دوره که تحت عنوان مدرسه پاییزه نجوم برگزار میشه دو بخش نجوم مقدماتی و نجوم پیشرفته داره که بنده در بخش نجوم مقدماتی در خدمتتون هستم. در ادامه این پست درباره هر کلاس به طور مفصل توضیح میدم و در نهایت هم لینک ثبت نام کلاسا رو براتون گذاشتم.

معرفی مدرسه پاییزه نجوم

مدرسه پاییزه نجوم عنوان کلاس های نجومیه که تا امروز 10 دورش برگزار شده و قراره به زودی 11 امین دورش هم برگزار بشه. برگزار کننده این کلاس ها کانون نجوم دانشگاه صنعتی امیرکبیر هست که یکی از فعالین ترین کانون های فرهنگی تو سطح کشوره. از سال 94 تاکنون بیش از 150 عنوان برنامه آموزشی توسط دانشجویان این کانون برگزار شده و به طورکلی هیچ نمره منفی تو کارنامه کاریشون ندارن. کلاس های این دوره در دو سطح مقدماتی و پیشرفته برگزار میشن که در ادامه به تفصیل هر کدوم رو معرفی خواهم کرد. تصویر زیر پوستر معرفی این دوره است.

شروع کلاس های پیشرفته از 8 آبان و مقدماتی از 11 آبان هستش.

پوستر مدرسه پاییزه نجوم
پوستر مدرسه پاییزه نجوم

نجوم مقدماتی

کلاس های نجوم مقدماتی کلاسی هست که بنده مدرسش هستم و از اولین مدرسه نجومی که توسط کانون نجوم برگزار شد این کلاس ها برقرار بوده. هر ترم حدود 30 الی 60 نفر از علاقه مندان به علم زیبای نجوم تو این کلاس ها شرکت میکنند و هر ترم سعی می کنم با توجه به بازخوردهایی که از شرکت کنندگان دریافت میکنم و نظرسنجی هایی که انجام میشه تغییرات مثبتی تو روند این کلاس ها اعمال کنم.

توضیحات کلی کلاس نجوم مقدماتی

این کلاس در 8 جلسه برگزار میشه که در هر یک از جلسات اون به یکی از شاخه های اصلی علم نجوم میپردازیم و تا حد قابل قبولی در اون بخش اطلاعات کسب می کنیم. در پایان هر جلسه جزوه اون جلسه و فایل پاورپوینت اون جلسه تو گروه تلگرامی که مخصوص شرکت کنندگان کلاس ساخته خواهد شد، قرار میگیره. در پایان دوره از همون جزوه آزمونی برگزار میشه و بر اساس اون از طرف کانون نجوم دانشگاه صنعتی امیرکبیر به افراد شرکت کننده گواهی قبولی در آزمون داده میشه.

اما این کلاس برای چه کسانی مناسبه؟

برای هر کس که به نجوم و علم ستاره شناسی علاقه منده و دوست داره برای یادگیری این علم برای اولین بار اقدام کنه. خیلی از افراد به واسطه مستندها و کتاب های متفرقه ای که دیدن یا خوندن اطلاعات پراکنده ای درباره این علم دارند، این کلاس میتونه به علمی کردن (در مقابل شبه علم )، طبقه بندی کردن و جمع بندی کردن اطلاعاتشون کمک کنه. ضمن اینکه پراکندگی موضوعات کلاس به گونه ایه که مباحثی که افراد شاید فکر می کردن از اهمیت کمی برخورداره در کلاس به همراه کاردبردشون مطرح میشه.

مباحث کلاس نجوم مقدماتی

موضوعات 8 جلسه ی این کلاس به شرح زیر هستن:

 • ابعاد عالم
 • تاریخچه نجوم – مدل های منظومه شمسی
 • ستارگان و تحول آنها
 • روش های اخترشناسی
 • ساختارها و کهکشان ها
 • نجوم کروی و دستگاه های مختصات
 • تلکسوپ و ابزارهای رصدی
 • کیهانشناسی
دوره نجوم مقدماتی

نجوم پیشرفته

کلاس های نجوم پیشرفته هم حدود 7 8 دوره به صورت مستمر برگزار شده اما هر ترم سبک و سیاق خاصی داشته و از اساتید مختلفی بهره برده. اما در این دوره قراره به صورت خیلی خاص و برای اولین بار با همکاری 4 مدرس برگزار بشه. مدرسینی که هرکدوم برای خودشون ید طولایی در آموزش نجوم در سطح کشور دارند.

کلاسای نجوم پیشرفته واقعا چقدر پیشرفتس؟

کلاس های نجوم پیشرفته در واقع به دلیل این اسم پیشرفته گرفتن که در ادامه کلاس های نجوم مقدماتی برگزار میشن. تو کلاس های نجوم مقدماتی افراد با مباحث مختلف در حد یک جلسه آشنا میشن و با اقیانوسی به عمق تنها 10 سانتی متر روبرو میشن. اما قطعا هرکس بعد از شرکت تو این کلاس به یک بخش خاص نجوم علاقه مند میشه بنابراین لازمه این امکان فراهم بشه که افراد بتونن به اون بخش خاص از نجوم عمق بیشتری بدن. در کلاس های پیشرفته اساتیدی فعالیت میکنند که هرکدوم در خصوص مبحثی که قراره درس بدن سال ها فعالیت های پژوهشی داشتن و میتونن برای ادامه دادن راه یادگیری به افراد کمک تخصصی کنند.

به طور کلی در کلاس های نجوم پیشرفته سعی میشه مباحث بیش از حد ریاضیات و تخصصی نشن ولی اساتیدی که در کلاس حضور دارند به قدری روی موضوع مورد بحث مسلط هستند که هرچقد نیاز داشته باشید که بیشتر یاد بگیرید باهاتون بیشتر همراه خواهند بود.

آیا میشه بدون شرکت در کلاس های مقدماتی در کلاس های پیشرفته شرکت کرد؟

از طرف کانون نجوم به عنوان برگزار کننده هیچ مانعی وجود نداره، اما به طور کلی پیشنهاد ما اینه که اول کلاس مقدماتی رو شرکت کنید و بعد در کلاس های پیشرفته. اما اگر قبلا مطالعات خوبی داشتید و منابع قابل قبولی رو مطالعه کردید یا در کلاس های مشابه شرکت کردید میتونید کلاس های پیشرفته رو شرکت کنید. حتی اگر زمانتون این اجازه رو بهتون میده میتونید همزمان هر دو کلاس رو ثبت نام کنید.

مباحث کلاس نجوم پیشرفته

این کلاس در مجموع 9 جلسس و جلسات اون به صورت زیر تنظیم شدند:

 • کیهانشناسی – 3 جلسه : دکتر حسین مصحفی
 • اخترفیزیک – 3 جلسه : دکتر محمد نیلفروشان
 • تئوری رصد – 1 جلسه : آقای محمد جواد ترابی
 • نجوم کروی – 2 جلسه : آقای پوریا شیخی
دوره نجوم پیشرفته

پرسش های متدال دیگر

آیا دانش آموزان دبیرستانی میتونن تو این کلاس های شرکت کنند؟

به لحاظ محتوایی شاید بعضی موارد کلاس ها براشون یکم گنگ باشه ولی در کل 90 درصد محتوای کلاس رو میتونن استفاده کنند، اما باید از ادمین کانال تلگرام کانون نجوم درباره امکان این نوع ثبت نام بپرسید. که آی دیش رو پایین صفجه قرار دادم. به دانش آموزان کم سن تر از دبیرستان یا متوسطه دوم این کلاس ها اصلا پیشنهاد نمیشه.

آیا مدرک این کلاس ها معتبره؟

اعتبار یک مدرک رو محل صادرکننده اون تعیین میکنه. اینکه چقد اساتید اون دوره شناخته شده هستن و چقد مباحث اون کلاس استاندارد و علمیه. اما این مدرک ها به لحاظ حقوقی قابل ترجمه نیستند. من همیشه به افراد میگم این مدرک ها به شما و مراکز دیگه نجومی کشور تضمین میکنه که شما مباحث خاصی رو به خوبی فرا گرفتید ولی مثلا برای اپلای گرفتن از کشورهای دیگه نمیتونه کمکی به شما بکنه. علتش هم اینه که برگزار کننده ها تصمیم گرفتن به جای گرفتن هزینه هنگفت از مخاطب بابت مدرکی که شاید هیچوقت به دردشون نخوره ، مدرکی از طرف خودشون صادر کنند و از اعتبار خودشون در اون مایه بذارن. به جاش هزینه کلاس ها کمتر شده.

آیا در این کلاس ها رصد هم برگزار می شود؟

خیر این کلاس ها اردوی رصدی یا شب رصدی به همراه ندارند. ان شاا… میتونید در برنامه های رصدی کانون نجوم یا موسسات دیگر شرکت کنید و یک شب رصدی خوب رو چاشنی این کلاسا کنید.

محل برگزاری کلاس ها کجاست؟

محل برگزاری کلاس ها داخل دانشگاه صنعتی امیرکبیره. بعد از ثبت نام و پیش از شروع کلاس ها گروه تلگرامی تشکیل میشه برای شرکت کنندگان و محل دقیق برگزاری کلاس اونجا اعلام میشه.

کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام

از طریق لینک زیر میتونید برای ثبت نام در این کلاس ها اقدام کنید:

اگر در فرایند ثبت نام به مشکل خوردید یا سوالی داشتید که با خوندن این متن جوابش رو نگرفتید میتونید از ادمین کانال تلگرام کانون نجوم بپرسید: