درباره من

سعید مذهب هستم نویسنده آسمان

معلم نجومم و همزمان دانشجوی اخترفیزیک. یاد می‌گیرم و آنچه یاد گرفتم رو با بقیه به اشتراک میذارم.

تو سال 98 این سایت رو ایجاد کردم تا بتونم بهتر با افراد شیفته آسمان ارتباط برقرار کنم. اینجا بیشتر اطلاع‌رسانی انجام میدم و گاهی در فضای اینستاگرام تولید محتوا می‌کنم.

آرزوی قلبیم اینه که نگاه مردم بیشتر به آسمون باشه و برای محافظت از این طبیعت بکر ارزش بیشتری قائل باشند؛ من فکر می‌کنم راهش اینه که بشناسیمش و درباره‌اش در هر فرصتی هرچند اندک تعمق کنیم.

از کودکی عاشق آسمون و نجوم بودم اساسا یادگیری رو همراه با نوشتن و به اشتراک‌گذاشتن یاد گرفتم. همون زمانا یه وبلاگ داشتم و تو اون مرتب هرچی یاد گرفته بودم می‌نوشتم. ممنونم از بلاگفا که هنوز وبلاگ بچه‌های آسمون رو پاک نکرده. تو دبیرستان دو سال رو به المپیاد اختصاص دادم و آخرش مدال نقره کشوری المپیاد نجوم گرفتم. سال بعدش کنکور دادم و از تابستون همون سال کارهای مختلفی رو شروع کردم. معلمی کردم، تو کارگاه‌های ساخت و تولید کار کردم، طراحی گرافیکی کردم، تدوین ویدیو و پادکست انجام دادم و دو سالی هم سرپرست تولید پروژه ساخت محصولات علمی بودم. لیسانس مکانیک گرفتم از دانشگاه امیرکبیر و بعدش تو سال‌های کرونایی تو مقطع ارشد فیزیک خوندن رو در دانشگاه شریف شروع کردم.

تو سال‌های دانشجویی وارد کانون‌های فرهنگی دانشگاه شدم و اونجا تونستیم با رفقای درجه یک، کانونی به اسم کانون نجوم رو بعد از سال‌ها احیا کنیم. این کانون و آدماش رو بی‌نهایت دوست دارم و بهشون حسابی می‌بالم.

سال‌های بعدش از طریق موسسه طبیعت با تورلیدری طبیعت‌گردی آشنا شدم و حالا چند سالیه که با هم‌کلاسیای این دوره جذاب سفر‌های رصدی برگزار می‌کنیم.

ممکنه بعضیا من رو از برنامه راهنمای مسافران کهکشان بشناسند. در دو فصل به عنوان کارشناس برنامه با تهیه‌کنندگان این برنامه همکاری کردم و خوشحالم اگر تونسته باشم برای مدت کوتاهی تو این جعبه جادویی محتوایی جز دروغ ارائه کنم.

خلاصه اینکه من نجوم عمومی رو به عموم علاقه‌مندان آسمان شب درس می‌دم، به المپیادیا نجوم کروی، مکانیک سماوی و اخترفیزیک درس می‌دم، تئوری رصد رو به افرادی که دوست دارند آسمون شب رو بشناسن آموزش میدم، به علاقه‌مندان سفر و طبیعت‌گردی یاد میدم که چطوری تو سفراشون از طبیعت آسمان شب لذت ببرند و در نهایت گاه‌گاهی سفرهای رصدی برگزار می‌کنم تا کنار آدما به آسمون شب خیره بشم و از برق نگاهشون وقتی که جذابیت‌های این چرخ بلند ساده بسیار نقش رو میبینند برای خودم خاطره زیبا بسازم.

راه‌های ارتباطی