سلام دوستان

اولین برنامه آموزشی که میخوام بهتون معرفی بکنم مختص دانش آموزان المپیادیه. این برنامه با عنوان ماراتن المپیاد نجوم و اخترفیزیک در سایت گچ سفید متعلق به موسسه آیریسک برگزار میشه. امسال اولین سال برگزاری این برنامس و بنده افتخار اینو دارم که سرپرست برگزاری این برنامه هستم.

جزئیات بیشتر این برنامه آموزشی رو در ادامه مطلب براتون توضیح میدم

ماراتن المپیاد چیست

ماراتن المپیاد مجموعه آزمون های هماهنگ و آنلاین هستند که در طول سال تحصیلی برای دانش آموزان المپیادی تنظیم شدن. عنوان ماراتن از اینجا اومده که دانش آموزان در هر یک از این آزمون ها به امتیازاتی دست پیدا میکنن و این امتیازها با یکدیگر جمع میشن و امتیازهای کل میشه مبنای رتبه بندی دانش آموزان.

برای هر آزمون هم نفرات برتر بر اساس امتیاز کسب شده در همان آزمون اعلام میشن.

هدف ماراتن المپیاد

در کنار جذابیت های رقابتی هدف اصلی این آزمون ها وجود داره و اون چیزی نیست جز آموزش. سرفصل های این آزمون ها به گونه ای تنظیم شدند که دانش آموزان بتونن با مطالعه سرفصل های لازم برای هر آزمون تمام مباحث لازم برای المپیاد رو مطالعه کنند و پیش ببرند. بنابراین امکان فوق العاده ای برای دانش آموزانی که فاقد راهنمایی های معلم هستند فراهم شده تا برنامه ریزی رایگانی در اختیار داشته باشند و پس از پیشرفت مطابق برنامه آموزشی توسط آزمون هایی مورد سنجش قرار بگیرند و عملکرد خودشون رو ارزیابی کنند.

ماراتن المپیاد نجوم و اخترفیزیک

ماراتن المپیاد نجوم و اخترفیزیک

اما بریم سراغ بحث مربوط به این سایت: المپیاد نجوم و اخترفیزیک.

به نظر من ویژگی خاص المپیاد نجوم و اخترفیزیک عدم وجود منابع مشخص برای مطالعس. ازینرو شاید دانش آموزانی که قصد شرکت در المپیاد نجوم دارند از همه دیگر المپیادی ها بیشتر سردرگم می شن. در واقعا آنچه که از دانش آموز المپیاد نجومی انتظار میره اینه که روی مباحث تعیین شده تسلط داشته باشه. اینکه این تسلط رو از کجا بدست آورده باشه به خودش مربوطه. شاهد این قضیه هم افراد مختلفی هستند که همگی نتایج خیلی درخشانی در المپیاد نجوم بدست آوردند ولی منبع مطالعاتی یکسانی نداشتند. این مهم هم خوبه هم بد. خوبیش اینه که فضای تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاهی هم به همین منواله و دانش آموز با این فضا آشنا میشه. بدیش هم اینه که خیلی سریع دانش آموز باید خودش رو به این فضا عادت بده در حالی که تو فضای آموزشی دبیرستان این جو حاکم نیست و این فشار زیادی به دانش آموز متحمل می کنه.

ماراتن های المپیاد پیش از نجوم در دیگر المپیاد ها جوابشون رو پس دادن و کمک خوبی به دانش آموزان کردن. ماراتن المپیاد نجوم امسال اولین سالش رو داره میگذرونه و ازین جهت برای همه تازگی داره اما قصد بنده از این پست معرفی اونه و اگر هم سوالی براتون پیش اومد خوشحال میشم تو قسمت نظرات بنویسید من حتما پاسخ خواهم داد.

در ادامه برخی مزیت های آزمون های ماراتن المپیاد نجوم و اخترفیزیک رو براتون توضیح میدم

1. امکان همراهی از سراسر کشور

فرقی نمیکنه شما کجای کشور زندگی می کنید؟ حتی فرقی نمی کنه که در مدرسه ای که شما تحصیل می کنید بساط المپیاد به پا هست یا نه. در این آزمون ها همه دانش آموزان کشور میتونن شرکت کنن و خودشون رو بیازمایند. تنها کافیه به اینترنت دسترسی داشته باشید و آزمون ها رو در فضایی مناسب جواب بدید.

2. کمیته علمی مجرب

کسانی که پشت پرده این آزمون ها طراحی سوالات شما رو انجام میدن همگی معلمین و مدرسین بسیار با تجربه و خوش سابقه در زمینه المپیاد نجوم هستند. همگی به نیازهای امروزه دانش آموزان آگاه هستند و تنها انگیزشون ایجاد فضای آموزشی عادلانه در اختیار تمام دانش آموزان کشوره. بنابراین میتونید مطمئن باشید که از شرکت در این آزمون ها هیچ ضرری به شما وارد نمیشه. کمیته علمی این ماراتن رو به شما معرفی میکنم:
1. دکتر حسین مصحفی : دکترای کیهانشناسی از دانشگاه زنجان، مدرس با سابقه المپیاد نجوم، پژوهشگر کیهانشناسی در دانشگاه شهید بهشتی
2. مهندس عطا مرادی: مدال طلای کشوری المپیاد نجوم، کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از دانشگاه شریف و مدرس با سابقه المپیاد
3. آقای علی وکیلی: کارشناسی ارشد کیهانشناسی از دانشگاه پاریس 7 فرانسه، مدیر باشگاه نجوم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران، مدرس با سابقه المپیاد نجوم
4. بنده سعید مذهب که تو درباره من خودم رو خدمتتون معرفی کردم.

3. برنامه ریزی قابل اعتماد

برنامه ای که در ماراتن المپیاد پیشنهاد شده برای همه دانش آموزان کشور قابل استفادس بنابراین شما می تونید این برنامه رو سرلوحه کار خودتون قرار بدید و طبق اون مطالعاتتون رو انجام بدید. البته که این برنامه هم تا حدی عمومی هست و اگر شما دانش آموز بسیار توانایی هستید و قصد دارید بیشتر از این برنامه پیش برید قطعا این امکان برای شما فراهمه ولی در این صورت حتما سعی کنید از محتوای این برنامه مطمئن شید بعد برید سراغ مطالب اضافی.

برنامه ریزی مطمئن

4. کارنامه عملکرد مفصل

ذات المپیاد رقابته. همیشه به دانش آموزان میگم المپیاد میتونس خیلی شیرین تر باشه اگر رقابتی نبود چون افراد علاقه مند تا وقتی میتونن لذت یادگیری رو بچشن که در رقابت المپیاد باشن وقتی که از دور رقابت خارج شن یا از بقیه عقب بمونن دیگه مجبورن به درسای عادی مدرسه برسن. به همین دلیل کارنامه نقش بسیار کلیدی در آزمون های ماراتن المپیاد ایفا می کنه.

پس از آزمون کارنامه عملکرد شما نمایش داده میشه و می تونید جایگاه خودتون رو بین دیگر دانش آموزان ببینید. این به شما کمک میکنه که عملکرد خودتون رو مدام ارزیابی کنید و سعی کنی که موقعیت خودتون رو ارتقا بدید. قطعا هرچه جامعه شرکت کننده در این آزمون ها بیشتر باشه نتایج میتونه دید بهتری به شما بده. بنابراین اینکه به دوستان و رقبای خودتون شرکت در این آزمون هارو پیشنهاد کنید به نفع خودتونه.

کارنامه عملکرد

5. برگزاری در دو سطح مقدماتی و پیشرفته

سطح مقدماتی مختص دانش آموزانی تعبیه شده که به تازگی وارد المپیاد نجوم شدن و می خوان شروع به یادگیری مباحث کنن. سطح پیشرفته مختص دانش آموزانیه که بسیاری از مطالب رو خوندن و برای مطالب پیشرفته تر آماده هستن. به تعبیر دیگه بهتره که دانش آموزان سال نهم و دهم سراغ بخش مقدماتی برن و دانش آموزان سال یازدهم سراغ هر دو بخش پیشرفته و مقدماتی. چون شرکت کردن تو آزمون های مقدماتی برای این دوستان هم خالی از لطف نیست بهشون کمک میکنه مباحثی که شاید از یادگیریش خیلی گذشته رو یاداوری کنن ولی اگر این دوستان محدودیت دارن که در هر دو آزمون شرکت کنند اولویتشون شرکت در آزمون های پیشرفته باشه.

6. سوالات تستی و کوتاه پاسخ

میدونید که سوالات آزمون مرحله اول سوالات تستی هستند و سوالات مرحله دوم همگی تشریحی هستن. بنابراین تستی بودن آزمون های ماراتن المپیاد امکان آشنا شدن شما رو با آزمون مرحله یک زیاد می کنه اما به دلیل اینکه امکان آزمون تشریحی آنلاین وجود نداره و همچنین به این دلیل که سوالات تستی امکان اینو فراهم میکنن که مباحث بیشتری رو مورد سوال قرار بدیم، سوالات ماراتن المپیاد همگی تستی هستند ولی هرچه به آزمون مرحله دو نزدیکتر می شیم تعدادی سوال کوتاه پاسخ هم به مجموعه اضافه میشه تا مهارت بدست آوردن جواب آخر شمارو مورد آزمایش قرار بده. حتما حتما شما برای آمادگی در مرحله دو نیاز دارید که آزمون هایی رو از خودتون به صورت تشریحی بگیرید. من توصیم اینه که سوالات آزمون های مرحله دوم رو خودتون از خودتون آزمون بگیرید و در نهایت با پاسخنامه ای که در اختیارتون قرار داره تصحیح کنید.


توضیحات بنده در خصوص ماراتن المپیاد نجوم و اخترفیزیک

در پایان پیشنهاد می کنم حتما به وب سایت گچ سفید سر بزنید و از صفحه ماراتن المپیاد نجوم و اخترفیزیک دیدن کنید و منابع مطالعاتی رو به دقت بررسی کنید.

صفحه ماراتن المپیاد نجوم و اخترفیزیک