سلام اینجا آسمان است

سلام این اولین پست وب سایت آسمان است. در این پست قصد داریم خط مشی سایت رو توضیح بدم و بگم که قراره اینجا چیکار کنیم و اگر دنبال چی هستید اینجا مناسبتون هست.

وب سایت آسمان قراره یکی از صدها وب سایت یا وبلاگ فارسی باشه که درباره نجوم و ستاره شناسی صحبت می کنه ولی قطعا یه سری موارد هستن که قراره این وب سایت رو از دیگر وب سایت ها متمایز کنه.

اینجا مخاطبین میتونن طیف گسترده ای از افراد باشن. اگر شما علاقه مند به نجوم باشید و صرفا دوست داشته باشید مطالب نجومی رو پیگیری کنید اینجا جای خوبی برای شماست. اگر شما دانش آموز علاقه مند به نجوم هستید و حتی اگر دانش آموز المپیادی هستید اینجا میتونه به شما کمک کنه. ما هم از آسمون با زبون عمومی صحبت خواهیم کرد هم به کسایی که قصد دارن مطالب تخصصی تر رو یادبگیرن کمک می کنیم.

اینجا قراره بدون مرز، بدون محدودیت با هم از زیبایی های آسمان لذت ببریم.

آسمان شب

آسمان بی کران آموختنی های بسیاری داره و ما مردم گاهی برای اینکه فایده ی این آموزه ها رو مستقیم توی زندگی خودمون نمیبینم از قدم گذاشتن تو مسیر یادگیری و لذت بردن از این زیبایی ها سهل انگاری می کنیم. شاید باید همه چی سریع به نتیجه، به پول برسه که برای ما توجیه کافی داشته باشه که بریم سراغش.

به همین جهت خیلی از ما ها سراغ یادگیری دانش ستاره شناسی نرفتیم هرچند از ته دلمون عاشقش بودیم. اینجا جای شماست تا دوباره شمارو به این زیبای دست نیافتنی پیوند بده.

بخش های مختلف سایت

در قسمت اخبار قراره از آخرین دستاوردهای نجومی و اخبار تکنولوژی فضایی صحبت کنیم. این اخبار قاعدتا بر اساس خبرهای موثق از سایت های معتبر هستند که در پایان مقاله به آنها ارجاع داده خواهد شد.

یکی از بخش های بسیار مهم این سایت قراره بخش المپیاد نجوم و اخترفیزیک باشه. هدف اصلی این بخش فراهم کردن امکانات آموزشی برای دانش آموزانی هست که از معلم به دور هستند. با توجه به تجربیات شخصیم از دوران المپیادی بودن خودم و بعد از اون دوران تدریس المپیاد، توصیاتی رو برای دانش آموزان المپیادی در قسمت توصیه ها و برنامه ریزی می نویسم. همچنین مباحث مختلف المپیاد اعم از نمونه سوالات، درسنامه ها و جزوات آموزشی رو به تفکیک مبحث در بخش های اخترفیزیک، کیهانشناسی، مکانیک سماوی، نجوم کروی، نجوم رصدی قرار خواهم داد.

در کنار همه ی مطالب علمی اطلاعیه هایی رو در قسمت برنامه های آموزشی و گشت های رصدی در اختیارتون میذارم که برنامه هایی هستن که احتمالا خودم در اون حضور دارم یا حتی حضور ندارم ولی به شما توصیه می کنم که شرکت کنید. همکاری با موسسات و سایت های مختلف، برگزاری گشت های رصدی مختلف یا کلاس های آموزشی، پادکست هایی که ارزش گوش دادن دارند و از این قبیل، مطالبی هستن که تو این قسمت ها پیدا میشن.

این وب سایت تجربه ی اول من در بلاگری نجوم نیست ولی قطعا من بسیار بی تجربم. پس همه ی شمارو دعوت میکنم تا در راستای هرچه بهتر شدن این وب سایت به من با نظرات ارزشمندتون کمک کنید همچنین در قسمت درباره من خودم رو خدمت شما معرفی کردم تا با هم بیشتر آشنا بشیم.

فکر میکنم مهمترین تفاوتی که این سایت با خیلی از سایت های فارسی خواهد داشت عدم ورود شبه علم به اونه. شما اینجا خیالتون از مواجه نشدن با شبه علم راحته. تمام سعی من اینه که مطالب موثق و بر اساس آخرین دستاوردهای روز دنیا باشن.

در پایان هم از تمام جامعه ی نجومی خوب کشورمون که من مثل خانواده ی خودم میدونم دعوت به همکاری میکنم. من از هر فعالیتی که به ترویج بهتر زیبایی های آسمان کمک کنه استقبال میکنم.