سفر رصدی بارش شهابی جوزایی – کاروانسرای دیرگچین

سلام دوستان، در این صفحه اطلاعات مربوط به سفر بارش شهابی جوزایی رو خدمت شما ارائه می‌کنم.


بارش شهابی جوزایی

بارش شهابی جوزایی یکی از دو بارش قوی قابل رویت در آسمان نیمکره شمالی است(در اکثر سال‌ها قوی‌ترین). منشا این بارش شهابی یک سیارک بزرگ است که شهاب‌واره‌های بسیار بزرگی از خود به جا گذاشته است. ویژگی منحصر به‌فرد این بارش شهابی آن است که سرعت سقوط شهاب‌واره‌های آن به نسبت دیگر بارش‌های شهابی بسیار کم است (35 کیلومتر بر ثانیه در مقایسه با دیگر بارش‌های شهاب حدود 70 کیلومتر بر ثانیه). ازین‌رو معمولا بارش‌های شهابی جوزایی شهاب‌هایی بسیار پرنور و اصطلاحا آذرگوی‌های بسیار دارد.

بارش شهابی جوزایی – تصویر از یوری بلتسکی

فعالیت این بارش شهابی از 16 آذر آغاز می‌شود، 23 آذر به اوج خود می‌رسد و 27 آذر هم به پایان می‌رسد.

امسال تقارن‌های زمانی بسیار عالی، شرایط ایده‌آلی را برای تماشای این بارش شهابی فراهم کرده است. اوج این بارش شهابی مقارن است با آخر هفته و پایان ماه قمری که ماه در آسمان رویت نمی‌شود. بنابراین می‌توان به دور از آلودگی‌های نوری از تماشای این بارش شهابی جذاب لذت برد.


ملاحظات سفر

با توجه به افزایش سرسام‌آور هزینه‌های سفر، در برنامه‌ریزی سفر پیش‌رو تلاش کردم تمام هزینه‌ها را به حداقل در نظر بگیرم تا امکان حضور در این برنامه برای افراد بیشتری فراهم شود. بنابراین سفر نه در قالب تور، بلکه در قالب یک سفر دوستانه برگزار خواهد شد و بنده صرفا به عنوان سرگروه، هماهنگ‌کننده و مدرس بخش آموزشی برنامه حضور خواهم داشت.

کاروانسرای دیرگچین

برنامه اجرایی

روز پنجشنبه 23 آذر حدود ساعت 14 پس از صرف ناهار از تهران با ماشین‌های شخصی عازم سفر می‌شویم.موقعیت قرار اول ما در گروه مربوط به سفر اطلاع رسانی خواهد شد. همه همراهان در محل مقرر حضور پیدا می‌کنند و در ادامه مسیر سعی می‌کنیم هماهنگ و با فاصله کم از یکدیگر حرکت کنیم.

حوالی غروب به محل کاروانسرای دیرگچین قم خواهیم رسید. در این کاروانسرا اتاق‌های 4 نفره در اختیار ما قرار می‌گیرد. گروه‌بندی اتاق‌ها پیش از سفر با هماهنگی مسافرین انجام خواهد شد. هر اتاق برای دو نفر تخت و برای دو نفر سرویس خوابیدن روی زمین فراهم دارد. گرمایش در این اتاق‌ها کاملا فراهم خواهد بود.

پس از استراحتی کوتاه و صرف میان‌وعده به تماشای آسمان شب می‌نشینیم. در مدت شب برای صرف شام از کافه‌رستوران کاروانسرا استفاده خواهیم کرد. منوی شام در ادامه خدمت شما ارائه خواهد شد.

در مدت شب با تلسکوپ 14 اینچی بسیار با کیفیت به رصد آسمان خواهیم پرداخت، از افسانه‌ها و اسطوره‌های آسمان خواهیم گفت، شب‌نشینی دور آتش خواهیم داشت و با میان‌وعده‌هایی سبک از خواب و سرما فرار می‌کنیم.

وقتی تسلیم خواب شدیم تا صبح استراحت می‌کنیم. صبح پس از بیدار شدن به افرادی که تا طلوع به تماشای آسمان نشسته بودند ابراز حسادت می‌کنیم و سپس در محل کاروانسرا صبحانه را میل‌ خواهیم کرد.

بعدش هم راه میوفتیم میایم خونه‌هامون.


اگر خودرو ندارید

اتوبوس دربستی به علت هزینه بسیار بالا از لیست این سفر حذف شد. بنابراین اگر بدون خودروی شخصی قصد شرکت در این برنامه را دارید دو راه پیش روی شماست:


1. هماهنگی با یکی از همراهان خودرو دار و همراهی با ایشان. بعد از نهایی شدن لیست مسافرین اگر شما مایل به حضور با این شرایط باشید من پیشنهاد خودم را به شما اعلام می‌کنم و هماهنگی‌های بعدی بین شما و راننده اتفاق خواهد افتاد. در این حالت راننده‌ای که حضور مسافر را پذیرفته است به ازای هر مسافر 5.5 درصد (معادل صد هزار تومان ) تخفیف دریافت می‌کند و مسافر مبلغ 100 هزار تومان مازاد بر هزینه سفر پرداخت می‌کند 🙂

2. حالت دیگری که امکان‌پذیر است این است که با اتوبوس‌های خطی تهران – قم حوالی ظهر روز پنجشنبه از یکی از ترمینال های تهران راه می‌افتیم. در ترمینال قم با یک ماشین‌شخصی، یا ون یا میدل باس(بسته به تعداد نفرات) به دیرگچین می‌رویم. هزینه رفت و آمد در این حالت پس از انجام سفر به صورت دنگی دونگی محاسبه خواهد شد.


خدمات سفر

در این سفر خدمات زیر برای همه مسافران در نظر گرفته شده است.

 • اقامت در حجره‌‌های 4 نفره کاروانسرای دیرگچین
 • آموزش آسمان شب
 • رصد آسمان با استفاده از تلسکوپ 14 اینچی
 • شام شب پنجشنبه
 • صبحانه صبح جمعه
 • چند میان‌وعده

صبحانه کاروانسرای دیرگچین

لوازم ضروری سفر

 • لباس گرم
 • لباس خیلی گرم
 • لباس خیلی خیلی گرم
 • لوازم و داروهای شخصی
 • صندلی شخصی (زیر انداز خیلی توصیه نمیشه چون سرده و خیلی راحت نمیشه رو زمین نشست )
 • لیوان و ظروف شخصی ( تا جای ممکن سعی می‌کنیم از ظروف یک بار مصرف استفاده نکنیم. )
 • چراغ قوه نور قرمز ( در طول شب فقط استفاده از چراغ‌قوه‌های نور قرمز مجاز است. )
 • اگر اهل ساز و آواز هستید مشتاق شنیدن هنر شما هستیم 🙂

برای مهار سرما لازم است ابتدای شما با مورد اول لیست حضور پیدا کنید و موارد دوم و سوم را رفته رفته اضافه کنید. به هیچ عنوان هر سه مورد را از ابتدای شب به تن نکنید. اگر این کار را کردید خواب خوشی را در حجره‌های کاروانسرا برای شما آرزومندیم. صبح از شهاب‌هایی که دیدیم براتون تعریف می‌کنیم.


وعده شام

برای وعده‌شام انتخاب‌های زیر وجود دارد:

 • همبرگر زغالی + سیب‌زمینی سرخ شده
 • خوراک جوجه کباب
 • کوکو سبزی + سیب‌زمینی سرخ‌شده
 • کشک بادمجان
 • میرزا قاسمی
 • چیپس و پنیر ( مگه شامه؟ )

هزینه ثبت‌نام

هزینه ثبت‌نام برای هر نفر: 1 میلیون و 800 هزار‌ تومان


نکته بسیار مهم!

با توجه به اینکه سفر در پاییز برگزار می‌شود و پادشاه فصل‌ها اساسا اعتقادی به پیش‌بینی‌پذیر بودن ندارد، پیش‌بینی‌های هواشناسی به صورت مستمر پیگیری خواهد شد و به اطلاع مسافرین خواهد رسید. روز سه‌شنبه 21 آذر آخرین پیش‌بینی‌های هواشناسی بررسی می‌شود و در گروه سفر اطلاع رسانی خواهد شد. در صورتی که شرایط آب و هوایی نسبتا یا کاملا نامناسب بود در خصوص لغو سفر در گروه نظرسنجی انجام خواهد شد و نسبت به لغو کردن یا نکردن سفر با توجه به نتیجه رای‌گیری اقدام خواهیم کرد.

در صورت لغو شدن سفر به دلیل شرایط بد آب و هوایی مبلغ 1 میلیون و 500 تومان برای هر نفر مرجوع خواهد شد. مبلغ 300 تومان به عنوان جریمه کاروانسرا کسر خواهد شد و قابل بازگشت نیست.


مهلت ثبت‌نام

بدیهتا اولویت ثبت‌نام با عزیزانی است که سریع‌تر فرم ثبت‌نام را تکمیل کنند. پایان مهلت ثبت‌نام 10 آذر در نظر گرفته شده است. لطفا تا پیش از تاریخ مقرر نسبت به تکمیل ثبت نام خود اقدام نمایید.

ضمنا در این سفر محدودیت تعداد نفرات وجود دارد و امکان حضور نفرات کمتری نسبت به سفرهای پیشین وجود دارد.


ثبت نام

برای ثبت نام از طریق صفحه زیر اقدام نمایید: