کلاس های نجوم ترم زمستان و بهار

سلام دوستان امیدوارم ایام به کامتون باشه.

کانون نجوم دانشگاه امیرکبیر برای دوازدهمین ترم پیاپی قصد برگزاری کلاس های نجوم ترم زمستان و بهار رو داره. این کلاس ها در 4 عنوان کلاس نجوم مقدماتی ، نجوم پیشرفته ، تئوری رصد و تاریخ نجوم برگزار خواهند شد. در این پست من فصد دارم این دوره رو خدمتتون معرفی کنم.

معرفی کلاس های نجوم

کلاس های کانون نجوم دانشگاه صنعتی امیرکبیر با هدف ترویج علم زیبای نجوم حدود 4 سال پیش با تنها یک دوره کلاس نجوم مقدماتی آغاز به کار کرد. در اون زمان اسم این دوره کلاس نجوم عمومی بود. پس از دو ترم برگزاری نجوم عمومی به درخواست شرکت کنندگان کلاس هایی با عنوان پیشرفته تنظیم شد که در ادامه کلاس نجوم عمومی به صورت کمی تخصصی تر به بررسی هر یک از سرفصل ها بپردازد. به این ترتیب دو کلاس مقدماتی و پیشرفته شکل گرفتند.

این ترم هم کلاس مقدماتی در کنار سه کلاس دیگه کلاس های نجوم ترم زمستان و بهار را تشکیل میدن .

کلاس نجوم مقدماتی

کلاس نجوم مقدماتی که بنده یعنی سعید مذهب مدرسش هستم برای دوازدهمین بار قراره برگزار بشه و من خیلی خوشحالم که باز هم به این وسیله با آدم های دوست داشتنی جدید آشنا می شم.

اما این ترم بر خلاف ترم های گذشته یک تغییر خواهیم داشت و اون اینکه تعداد جلسات کلاس ها از 8 جلسه به 9 جلسه تغییر کرده یک جلسه که معرفی نجوم آماتوری و فعالیت های مربوط به اون هست، خیلی جاش تو کلاسامون خالی بود بنابراین سعی کردم اون هم اضافه کنم.

به طور کلی این دوره هدفش آشنا کردن افراد با تک تک حوزه های نجومه. به اندازه یک یا دو جلسه تو هر یک از حوزه های مربوط به نجوم وایمیستیم و حسابی دربارشون صحبت میکنیم.

سر فصل های کلاس نجوم مقدماتی:

 • ابعاد عالم
 • تاریخچه نجوم
 • تحول ستارگان
 • روش های اخترشناسی
 • ساختارها و کهکشان ها
 • نجوم کروی و دستگاه های مختصات
 • ابزارهای رصدی و تلسکوپ ها
 • آشنایی با فعالیت های نجوم آماتوری
 • کیهانشناسی
پوستر کلاس نجوم مقدماتی
پوستر کلاس نجوم مقدماتی – مدرس: سعید مذهب

نجوم پیشرفته

کلاس های نجوم پیشرفته هدفش عمق بخشیدن به مفاهیمیه که افراد تو دوره مقدماتی یاد گرفتن. البته هیچ اجباری وجود نداره که حتما افراد اول کلاسای مقدماتی رو شرکت کنند و بعد پیشرفته رو ولی در کل پیشنهاد ما اینه که ترتیب رو رعایت کنید، مخصوصا اگر پیش از این کلاس نجوم شرکت نکردید.

مدرس این دوره آقای دکتر محمد نیلفروشان از رصدگران و معلمین با تجربه نجوم در کشور هستن.

کلاس نجوم پیشرفته - مدرس: آقای دکتر محمد نیلفروشان
کلاس نجوم پیشرفته – مدرس: آقای دکتر محمد نیلفروشان

تئوری رصد

رصد کردن لازمه حیات هر منجمه. در واقع رصد مهارتی است که هر منجم نیاز داره به خوبی یاد بگیره. چه منجم حرفه ای و آکادمیک و چه منجمی که به صورت غیر دانشگاهی و آماتوری پیگیر نجوم هست. این یادگیری هم فقط به شب رصدی و کار با تلسکوپ خلاصه نمیشه. خیلی مهارت ها هست که افراد باید قبل از گذروندن شب رصدی یاد بگیرن تا وقتی تو یه شب رصدی میخوان کار با تلسکوپ و ابزار رو بیاموزند بیشترین بازده رو داشته باشن.

به همین دلیل دوره ای با نام تئوری رصد برگزار میشه و توش آقای محمد صالح تیمار برنده اولین دوره استارکاپ، داور بسیاری از رقابت های رصدی کشور و منجم بسیار خوش سابقه کشور تدریسش رو بر عهده دارن. این دوره هم از اون دوره هاییه که تو کانون نجوم چندین بار برگزار شده و هر ترم هم بهتر از ترم گذشته پیش رفته.

پوستر کلاس تئوری رصدی - مدرس : محمد صالح تیمار
پوستر کلاس تئوری رصدی – مدرس : محمد صالح تیمار

تاریخ نجوم

و اما کلاس جذاب تاریخ نجوم. این دوره برای اولین بار تو کانون نجوم قراره برگزار بشه و امیدواریم که با توجه به موضوع جذابش با استقبال خوبی هم روبرو بشه. مدرس این دوره خانم ساناز محمدی هستن که تو رشته تاریخ علم درس خوندن و یکی از منجمین خیلی فعال و با سواد کشور هستن.

این کلاس رو به اون دسته از عزیزانی که به تاریخ علم علاقه مندند خیلی پیشنهاد میکنم. به نظرم نیازی هم به گذروندن کلاس های مقدماتی به عنوان پیش نیاز این کلاس نیست. با هر سواد و هر تخصصی صرف داشتن علاقه برای لذت بردن از این کلاس کافیه.

پوستر کلاس تاریخ نجوم - مدرس : ساناز محمدی
پوستر کلاس تاریخ نجوم – مدرس : ساناز محمدی

اطلاعات بیشتر و ثبت نام

برای ثبت نام تو این کلاس ها کافیه از طریق دکمه زیر وارد گوگل فرم ثبت نام شید و بعد از انتخاب کلاس مورد نظرتون ، ثبت نام رو انجام بدید.

پرسش های متداول

 • برای ثبت نام تو این کلاس ها حتما باید دانشجوی دانشگاه امیرکبیر باشیم؟

پاسخ: خیر نیازی نیست.

 • برای ثبت نام تو این کلاس ها حتما باید دانشجو باشیم؟

پاسخ: با توجه به محتوای کلاس ها به دانش آموزان شرکت تو این کلاس ها توصیه نمیشه ولی اگر سنتون بیشتر از سن مدرسه هست ولی در دانشگاه تحصیل نکردید مشکلی برای ثبت نام وجود نداره.

 • محل برگزاری کلاس های کجاست؟

پاسخ: محل برگزاری کلاس ها داخل دانشگاه صنعتی امیرکبیر هست. که دانشگاه در تهران، خیابان حافظ، روبروی خیابان سمیه واقع شده. محل دقیق کلاس بعد از ثبت نام از طریق گروه تلگرامی به اطلاع شما خواهد رسید.

 • آیا برای ورود به دانشگاه حساسیتی در خصوص لباس وجود داره؟

پاسخ: بله. پوشش افراد باید در خور محیط دانشگاه باشه و در صورتی که حراست دانشگاه اجازه ورود افراد رو نده کانون کاری نمیتونه بکنه.

بازم اگر سوالی داشتید من تو کامنت ها در خدمتم.